40 lat po maturze
al|2007-06-24 13:41:56

Spotkać się z koleżankami i nauczycielami w czterdzieści lat po maturze to niecodzienne wydarzenie. Taką okazję miały uczennice klasy XI E z Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzinie, które zdawały maturę w 1967 roku. Wczoraj (sobota 23 czerwca) spotkały się ponownie. Wiele z nich nie widziało się od lat. Na imprezę, która odbyła się w hotelu Sen przybyło ponad dwadzieścia, spośród czterdziestu uczennic, które czterdzieści lat temu pisały maturę. Zaproszono oczywiście wychowawczynię klasy Annę Słoniewską, a także ówczesnych nauczycieli: Janinę Myśliwiec, Bogdana Koczorowskiego, Kazimierza Skórskiego oraz obecnego dyrektora LO Szymona Pyrcza. Jak to bywa na tego typy imprezach wychowawczyni sprawdziła obecność. Wywoływane dziewczyny w kilku zdaniach opowiadały o tym co spotkało je na przestrzeni minionych lat. Mówiły o swoich mężach (którzy również byli obecni), dzieciach i wnukach. Wspominały także o pracy zawodowej. Niektóre z nich pozakładały własne firmy, pracowały jako pielęgniarki, księgowe, prawniczki. Zdecydowana większość swoje losy związała ze Świebodzinem, ale niektóre maturzystki z rocznika 1967 wybrały życie w innych częściach kraju (Płock, Swarzędz) lub świata (Dania, Francja). Nierzadko na zabawny komentarz pozwalała sobie Anna Słoniewska wywołując tym salwy śmiechu. Każda historia była nagradzana brawami, choć oczywiście dłuższe rozmowy w których można było mówić o szczegółach, miały dopiero nadejść, bo przecież chyba nikt nie miał zamiaru opuścić imprezy wcześniej niż w późnych godzinach nocnych, żeby nie powiedzieć porannych. Wspomniano również nieżyjące już koleżanki…Nie obyło się oczywiście bez krótkich przemówień wychowawczyni i pozostałych nauczycieli.
            W trakcie spotkania starosta Zbigniew Szumski wręczył profesor Annie Słoniewskiej Złotą Tarczę Powiatu, która jest wyróżnieniem przyznawanym jedynie dla osób wyjątkowych. A do takich bez wątpienia należy A. Słoniewska, która przez trzydzieści lat pracy w świebodzińskim ogólniaku uczyła historii setki, jeżeli nie tysiące uczniów. W uzasadnieniu odczytanym przez Urszulę Miarę, która wraz z Elżbietą Morawiec i Elżbietą Kurek zorganizowały spotkanie, czytamy m.in. „ Pani profesor Anna Słoniewska należy do osób szczególnie znaczących dla życia i rozwoju Powiatu Świebodzińskiego, a jego potencjał dydaktyczny, pedagogiczny i moralny to wartości, które zachowały się w naszym społeczeństwie dzięki między innymi jej osobistemu zaangażowaniu. Pomimo wielkiej skromności, zasługi wychowawcze, jej energia i poświęcenie dla idei krzewienia prawdy historycznej, wreszcie jej osobista postawa pozycjonują Panią Profesor wśród najlepszych nauczycieli i pedagogów Powiatu Świebodzińskiego”.
 
            Lista obecności (w nawiasach nazwisko rodowe) : Krystyna Szramkiewicz (Baran), Iwona Jantzen (Chorążyczewska), Krystyna Szeszko (Filipiak), Lucyna Maniakowska (Gawanowska), Czesława Woropaj (Golecka), Lidia Stasiak (Ikiert), Eulalia Weber (Janiszewska), Lucyna Rawicka (Jewczuk), Elżbieta Morawiec (Kielmańska), Wanda Glage (Kmita), Bronisława Kondrakiewicz, Teresa Terechowicz (Kucharska), Regina Niedzielska (Mileszko), Danuta Kubik (Mojsiej), Irena Nowik (Pawluć), Irena Dziemidowicz (Roj), Teresa Przybyszewska (Sasim), Alina Szostak, Irena Śleziak, Elżbieta Sobkowska (Turemka), Barbara Bieniek (Zagozdon), Urszula Miara (Żyża). Ponadto do klasy XI E uczęszczały: Maria Bujakiewicz, Maria Wierzbicka (Dobrzańska), Wanda Obuchowska (Drewniak), Krystyna Wyrwicz (Fromont), Barbara Wyrzykowska (Frycz), Danuta Jurek (Glanc), Elżbieta Kurek (Gwoździńska), Henryka Kalinowska, Urszula Lisiecka, Irena Frącek (Michuniewicz), Grażyna Schabikowska (Nahurska), Halina Popko, Jolanta Kalkowska (Skowrońska). Spotkania nie doczekały: Wanda Dziuba, Józefa Ławnik, Elżbieta Ostrowska, Krystyna Stankiewicz i Elżbieta Zdanowicz.