Kontynuuj W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
www.okolicenajblizsze.pl
Komentuj artykuły.     Wyraź swoją opinię.     Dyskutuj z innymi!!      Korzystaj z komentarzy! 

 

  Czwartek, 24 Marzec 2016   Imieniny: 
START / Aktualności / Radni miejscy uchwalili budżet na 2014 A A A     
al|2013-12-31 11:27:44  
Gmina Świebodzin ma budżet na 2014 rok. Rada Miejska przyjęła go tuż po świętach (27 grudnia) zdecydowaną większością głosów (17 „za”, przy trzech wstrzymujących).

            Dochody gminy zaplanowano na nieco ponad 95 mln zł (dochody bieżące 81,73 mln, a majątkowe 13,34 mln). Wszystkie wydatki w 2013 roku powinny zamknąć się kwotą 92,79 mln zł (wydatki bieżące 80,57  mln, majątkowe 12,2 mln zł). Nadwyżka budżetowa sięgnie 2,28 mln i zostanie przeznaczona na spłatę zaciągniętych w latach 2010 – 2012 kredytów i pożyczek.
            Planowane na przyszły rok inwestycje sięgną 12  mln złotych (w tej sumie ujęto również środki zewnętrzne). Kierowców ucieszy zapewne budowa nowego parkingu przy ul. Wałowej (obok PKO), która wg kosztorysu pochłonie ponad 400 tys. zł. Na budowę ulicy Modrzewiowej i części Jaśminowej, na os. Południowym, przeznaczono ponad milion złotych. Kolejne drogi powstaną w strefie przemysłowej za „spinką”. Teren zostanie również oświetlony i odwodniony. Na ten cel przeznaczono 1,37 mln zł. Dużym wydatkiem będzie zagospodarowanie terenu kwartału ulic: Wałowa, Średnia, Piłsudskiego, Głogowska. Szacowany koszt to 1,6 miliona.
Sporo pieniędzy przeznaczono na potrzeby wsi. Najwięcej trafi do Chociul. Tutaj może zostać wydanych aż 1,6 mln złotych na przebudowę byłej szkoły, która zmieni się w świetlicę wiejską. Na budowę szatni sportowej przy boisku w Wilkowie zaplanowano ponad 650 tys. zł. Kolejne 150 tys. „pójdzie” na doposażenie boisk wiejskich. Ponad 200 tys. przeznaczonych zostanie na doposażenie placów zabaw oraz zapewnienie niezbędnego wyposażenia świetlic w miejscowościach wiejskich Gminy Świebodzin. Zmodernizowany zostanie dach świetlicy wiejskiej w Rzeczycy.
Zaplanowano również zlecenie szeregu projektów, w tym na budowę świetlicy w Rudgerzowicach oraz budowę boiska (Glińsk), a także szatni sportowych w Ługowie i Rusinowie. Ponad 300 tys. złotych przeznaczono na budowę ścieżki rowerowej od Lubogóry do Ołoboku (do granicy gminy).
            W budżecie znalazła się również pozycja „zakup gruntów od osób fizycznych i prawnych”. Widnieje przy niej kwota 320 tys. złotych. Część z tych środków zostanie przeznaczonych na zakup plaży w Wilkowie, na dawnym ośrodku wypoczynkowym.
Ponadto ponad 400 tys. złotych miasto przekaże powiatowi, który w przyszłym roku planuje przebudowę ul. Sulechowskiej.
Ale to nie wszystko. Burmistrz Dariusz Bekisz nie ukrywa, że liczy na to, że ostateczny koszt planowanych inwestycji będzie niższy (po przeprowadzonych przetargach), nawet o 25 – 30 procent. To sprawi, że będą mogły „wskoczyć” inne zadania. – Bardzo byśmy chcieli, aby udało się zrealizować, zaplanowany od dłuższego czasu, projekt budowy dużego parkingu i dróg w okolicach Alei 700-lecia, ul. Kawaleryjskiej i 30 Stycznia. Chcemy to zrealizowaćm.in  ze środków pochodzących z tzw. „schetynówek”. Na razie jesteśmy czwarci na liście, a pieniądze otrzymały trzy pierwsze projekty. Jeżeli uda się jednak pozyskać pieniądze, na ten cel lub inne, to wówczas będę proponował radzie zmiany w budżecie, aby można było je realizować – informuje burmistrz Bekisz, który podkreśla nadal niskie i spadające zadłużenie gminy, wynoszące około 11 procent. Jego zdaniem to sprawia, że w razie potrzeby zaciągnięcia kredytów niezbędnych np. na sfinansowanie jakiejś inwestycji współfinansowanej ze środków zewnętrznych, nie będzie najmniejszego kłopotu z ich uzyskaniem.
Rozczarowany budżetem jest radny Krzysztof Warcholik. – Z zaplanowanych inwestycji tylko około miliona złotych zostanie przeznaczonych na zagospodarowanie terenu inwestycyjnego za „spinką”. Uważam, że są to zbyt małe kwoty na inwestycję. Pozostałe kwoty, oczywiście ważne dla miasta, są mało proaktywne do pozyskiwania nowych inwestorów – twierdzi radny Warcholik. A jakieś plusy? Jednym z niewielu, jakie widzi K. Warcholik, jest ustawienie przy drogach wjazdowych do miasta tablic zawierających informacje dla potencjalnych inwestorów. – Znalazło się kilka ciekawych projektów dotyczących rozbudowy infrastruktury sportowej, szczególnie na terenach wiejskich. To są plusy, które są zauważalne. Zdecydowanie więcej jest jednak minusów. Ten budżet nie jest budżetem dobrym – podkreśla Krzysztof Warcholik, który nie ukrywa, że chciałby, aby w Świebodzinie funkcjonował budżet obywatelski, w którym to mieszkańcy częściowo decydują, na co zostaną przeznaczone środki inwestycyjne.
 
 
Powrót
KOMENTARZE
krzysztof|2013-12-31 14:26:13
Troszkę w okrojonej wersji przedstawił autor argumenty Radnych, którzy wstrzymali się w głosowaniu nad uchwaleniem budżetu na 2014 rok. W budżecie nie ma mowy o rozwiązaniu ważnego problemu dot. braku miejsc w publicznych przedszkolach i żłobkach. Mówienie o przedszkolu polsko-niemieckim to melodia przyszłości i to tej za kilka lat. A problem istnieje teraz. Ponadto dochody budżetu są przeszacowane, zawyżone o kilkanaście procent. Ten i ubiegłe lata pokazują, że hojność Bekisza do umarzania podatków dla tych samych lokalnych bogatych przedsiębiorców, a także mało skuteczne egzekwowanie podatków zmniejszy budżet o kilka ładnych milionów złotych. Głównie skupiono się na remontach. A gdzie inwestycje mające na celu tworzenie nowych miejsc pracy? Bezrobocie w Gminie Świebodzin szybko rośnie, burmistrz nie ma pomysłu jak temu zapobiec. Cóż, skoro budżet nie jest dobry, jak głosować za jego uchwaleniem?
krzysztof|2013-12-31 14:34:23
Do tego już jednak zwykliśmy się przyzwyczaić, że Bekisz uważa, że ma monopol na wszystkie pomysły, sam wie najlepiej, gdzie i komu potrzebna jest lampa przy drodze czy plac zabaw. Tyle tylko, że społeczeństwo lokalne ma inne pomysły, inne potrzeby, a przede wszystkim inne pilne potrzeby ma Gmina rozumiana kompleksowo, stajemy się zaściankiem w Woj. Lubuskim, jesteśmy w tej chwili najwolniej rozwijającym się miastem w naszym Województwie. Niskie zadłużenie? Mieszkańców to najmniej interesuje, za to interesuje rosnące bezrobocie, brak pracy, a przede wszystkim najniższa płaca w regionie! W innych miastach, np. Krośnie Odrz., Sulechowie, Kargowej, Zielonej Górze, Gorzowie, Żarach i wielu, wielu innych burmistrzowie i prezydenci wprowadzili tzw. budżet obywatelski.
krzysztof|2013-12-31 14:39:31
Polega on w skrócie na tym, że określoną pulę wydatków przeznaczonych na inwestycje (przecież i taka jest ona wpisana do budżetu)w formie głosowania/wyboru przeznaczają sami mieszkańcy, skupieni osobno w mieście, jak i ościennych wsiach. To mieszkańcy sami powinni decydować co i w jakiej kolejności powinno być wykonane. Wówczas mieli by swój duży wkład w życie społeczne w naszej gminie. Ale nie u nas i nie za tego burmistrza!!! O zawyżonych kwotach dochodów Bekisz publicznie mówi na Sesjach i Komisjach. Wówczas budżet bilansuje się, a Regionalna Izba Obrachunkowa uznaje taki budżet za prawidłowy, tyle tylko, że RIO bada budżet pod kątem formalno-prawnym, a nie pod kątem celowości i jakości. Wiele by o tym mówić, ale mamy taki jaki mamy. Uważam, że mało odważny, pomijający wiele problemów. Czy bezpieczny? Pewnie tak, dla kogo to proszę odpowiedzcie sobie Państwo sami...
BOGINS|2014-01-03 11:24:54
Ja też bym moze inaczej środki na inwestycje rozłożył, ale jak rozumiem, na wpływ budżetu mają radni, i każdy walczy o pewien obszar skąd był wybrany? Powoduje to pewne rozłożenie środków a nie ich koncentrację. NIe chcę się dawać w sprzeczki z Panem, ale mam wrażenie że Pan znowu tylko krytykuje. Ja chciałbym więc się dowiedzieć, na co te 12 mln złotych Pan by wydał? Takich parę haseł proszę.
fajans|2014-01-14 15:29:47
no i nie doczekaliśmy się odpowiedzi Pana radnego
Wydawca Portalu Regionalnego Okolicenajblizsze.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników Forum.
Zgłoś naruszenie regulaminu
Aby pisać komentarze musisz być zalogowany.
Jeżeli jeszcze nie posiadasz konta zapraszamy do rejestracji.
START   |   AKTUALNOŚCI   |   REKLAMA   |   KONTAKT   |   
 Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Okolicenajblizsze.pl
Powiadom znajomego