Upalnie, czy zimno. Nieważne, trzeba ćwiczyć. Ta myśl przyświecała strażakom ochotnikom, którzy w połowie grudnia wzięli udział w szkoleniu z zakresu ratownictwa technicznego.
Sprawdzian wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności strażaków-ratowników z jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu naszego powiatu, biorących udział w szkoleniu specjalistycznym z zakresu ratownictwa technicznego przeprowadzono w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie. W kursie wzięło udział ponad trzydziestu członków ochotniczych straży pożarnych jednostek z Lubrzy, Dąbrówki Wlkp., Niekarzyna, Podłej Góry, Rusinowa i Skąpego. - Celem szkolenia było przygotowanie strażaków OSP do prowadzenia akcji ratowniczych w czasie zdarzeń na drogach. Podczas szkolenia zapoznano strażaków z metodami i technikami uwalniania poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, w tym wykorzystania specjalistycznego sprzętu ratowniczego będącego na wyposażeniu jednostek – informuje zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie mł. bryg. Dariusz Paczesny, który dodaje iż wszystkim druhom należą się wielkie słowa uznania, bowiem szkolenie prowadzone było w czasie wolnym (soboty i niedziele). Strażaków nie rozpieszczały także warunki atmosferyczne - zajęcia praktyczne odbywały się na dużym mrozie.
Za pomoc w przeprowadzeniu szkolenia Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie dziękuje Jarosławowi Cichockiemu, właścicielowi firmy MC Recykling w Szczańcu, który do ćwiczeń praktycznych nieodpłatnie udostępnił teren zakładu i wraki pojazdów.