Nie ma odwrotu. Od jutra (7 września) wracamy do starej organizacji ruchu w śródmieściu Świebodzina. Obecna, która obowiązywała przez ostatnie lata, przechodzi do historii.
Zmiany w organizacji ruchu w obrębie świebodzińskiego śródmieścia rozpoczęły się w drugiej połowie 2007 roku, gdy wprowadzono ograniczenia tonażowe na kilkudziesięciometrowym odcinku ul. 30 Stycznia. Te związane były z koniecznością przebudowy rozsypującego się mostku przerzuconego nad fosą. Z biegiem czasu pojawiały się kolejne drobne zmiany, tym razem związane z remontem ulic w centrum. Teraz wracamy do stanu pierwotnego.
Zmiana nie powinna być zbyt uciążliwa i najpewniej szybko przestawimy się na poprzednie tory. Naturalnie zajmie to jakiś czas, w którym będziemy musieli bacznie przyglądać się znakom. W tym momencie odpada jazda „na pamięć”.
Jak w takim razie będziemy poruszać się po centrum? Główne zmiany dotyczą ulic Głogowskiej i Kilińskiego. Do tej pory wjeżdżając w tą pierwszą z ulicy Piłsudskiego, mogliśmy jechać aż do jej końca i dalej skręcaliśmy w Kilińskiego (w prawo lub w lewo). Od środy już tak nie pojedziemy. Teraz wjeżdżając w Głogowską z Piłsudskiego, będziemy musieli skręcić w jej połowie w Wałową. Wyżej już nie będzie można jechać.
Druga poważna zmiana dotyczy ulicy Kilińskiego. Tutaj kierunek ruchu odwróci się o 180 stopni. Do tej pory jadąc krótkim odcinkiem ul. 30 Stycznia (nad fosą) od ulicy Wałowej, mogliśmy pojechać prosto w stronę ratusza lub skręcić w lewo. Teraz dodatkowo, tak jak dawniej, będziemy mogli także skręcić w prawo w ulicę Okrężną, tuż za głównym budynkiem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i dojechać do ul. Kilińskiego, którą dotrzemy dalej do parkingu przy kościele NMP Królowej Polski. Będziemy mogli także skręcić w prawo w Głogowską i dojechać nią do Wałowej.
Króciutki odcinek pomiędzy parkingiem przy kościele a Głogowską będzie dwukierunkowy. Ruch na ulicy Rynkowej pozostaje bez zmian – wjeżdżamy w nią tylko z 30 Stycznia, z tą różnicą, że po dojechaniu do skrzyżowania z Kilińskiego zmuszeni będziemy skręcić w lewo, lub też pojechać prosto na parking przy baszcie.
Ruch zostanie zmieniony jutro w godzinach okołopołudniowych. Przy ulicach 30 Stycznia oraz Głogowskiej ustawione zostaną tablice informujące o zmianach w organizacji ruchu.