Kontynuuj W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
www.okolicenajblizsze.pl
Komentuj artykuły.     Wyraź swoją opinię.     Dyskutuj z innymi!!      Korzystaj z komentarzy! 

 

  Czwartek, 24 Marzec 2016   Imieniny: 
START / Aktualności / Umowa na kanalizację za 12 mln euro A A A     
al|2008-08-28 10:52:15  
Leon Ciesielski i Piotr Buda podpisują umowę
W miniony wtorek (26 sierpnia) w świebodzińskim ratuszu podpisano wartą niemal dwanaście milionów euro umowę, na dalszą kanalizację Gminy Świebodzin.
 
            Dokumenty podpisali prezes Zakładu Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych w Świebodzinie Leon Ciesielski oraz Piotr Buda reprezentujący konsorcjum firm, które wygrało przetarg na wykonanie inwestycji pod nazwą „Budowa systemu wodno-kanalizacyjnego w gminie Świebodzin - etap II”. W skład konsorcjum weszły trzy firmy: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Budowlanych „Poznań”, Zakład Robót Inżynieryjno-Hydrotechnicznych „POL-GAR” z Wągrowca oraz Zakład Instalacyjny i Usług Ogólnobudowlanych z Międzyrzecza. Przetarg przebiegał w miarę sprawnie, choć nie obyło się bez protestów przedsiębiorstw, które przegrały. Wśród nich znajdowała się firma, której oferta była o ponad 100 proc. wyższa od zwycięskiej – 11.752.260 euro.
            Prace obejmą dziesięć miejscowości w naszej gminie, które do tej pory nie posiadały kanalizacji. Są to: Chociule, Rudgerzowice, Osogóra, Rzeczyca, Wityń, Nowy Dworek, Rosin, Raków, Podlesie i Kępsko. Oprócz systemu kanalizacji, miejscowości zostaną podłączone również do systemu wodociągowego gminy.
            Zakres robót, jak na gminę naszej wielkości, jest ogromy. Wystarczy powiedzieć, że umowa przewiduje wybudowanie niemal pięćdziesięciu kilometrów kanalizacji sanitarnej, z czego większość to kanalizacja tłoczna (pozostałe odcinki grawitacyjne) i ponad czterdziestu wodociągowej. Do tego wybudowanych zostanie czternaście przepompowni ścieków. Ponadto od podstaw powstanie jedna stacja uzdatniania wody, a sześć już istniejących zostanie zmodernizowanych.
            Podpisana umowa jest kolejną, w ramach realizowanego od kilku lat programu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Świebodzin”. W jego ramach, od jesieni ubiegłego roku, modernizowana jest świebodzińska oczyszczalnia ścieków (inwestycja warta 4 mln euro). Oględnie rzecz biorąc celem modernizacji, jest zwiększenie mocy przerobowych oczyszczalni, która będzie musiała przyjąć ścieki z pozostałych miejscowości gminy, a nie tylko ze Świebodzina. Zakończenie prac planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku. Również w innych miejscowościach naszej gminy trwały prace. Doprowadzono rury m.in. do Rozłóg i Borowa.
            Cały program (realizowany od kilku lat), którego ostatecznym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której 99,9 proc. mieszkańców naszej gminy będzie miało dostęp do systemu kanalizacyjnego i wodociągowego, kosztować będzie ponad 18 milionów euro (!), z czego aż 13,6 mln  otrzymaliśmy/otrzymamy z unijnego Funduszu Spójności. Przypomnijmy, że starania o te środki, gmina rozpoczęła ponad pięć lat temu, a 19 grudnia 2005 roku Komisja Wspólnot Europejskich podjęła decyzję o przyznaniu pomocy na realizację programu. Nasza gmina była jedyną w województwie, która w ogóle zaryzykowała i złożyła wniosek. Opłaciło się – pieniądze zostały przyznane. Jak w trakcie podpisania umowy podkreślał wiceburmistrz Krzysztof Tomalak, gdyby nie udało się pozyskać środków unijnych, to skanalizowanie gminy z własnych funduszy zajęłoby nam być może i dwadzieścia lat. K. Tomalak kilkakrotnie wyraził również nadzieję, że termin zakończenia prac (15 grudnia 2009) zostanie dotrzymany. Mówił również o tym Leon Ciesielski, zapewniając jednocześnie, że ze strony ZWKiUK, wykonawca może liczyć na pełną współpracę. O tym, że termin, choć nieodległy zostanie dotrzymany , zapewniał Piotr Buda – Jesteśmy firmą od specjalnych poruczeń. Rzeczy trudne załatwiamy od ręki, a na te niemożliwe trzeba poczekać tydzień – żartował. Plan faktycznie jest ambitny. Jak wyliczył Marcin Gawryś z firmy Safege, która jest inżynierem projektu, aby dotrzymać terminu, wykonawca musiałby kłaść dziennie średnio około dwustu metrów rur – Jest to trudne, ale nie niemożliwe – pocieszał M. Gawryś.
            Oby się udało.
 
 

 

Ostatnie dni lipca br. – trwają prace w okolicach Borowa. To wcześniejszy etap prac
Powrót
KOMENTARZE
Wydawca Portalu Regionalnego Okolicenajblizsze.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników Forum.
Zgłoś naruszenie regulaminu
Aby pisać komentarze musisz być zalogowany.
Jeżeli jeszcze nie posiadasz konta zapraszamy do rejestracji.
START   |   AKTUALNOŚCI   |   REKLAMA   |   KONTAKT   |   
 Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Okolicenajblizsze.pl
Powiadom znajomego