O tym jak ważne jest edukowanie dzieci w kwestii zasad bezpieczeństwa, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jeżeli do tego tą wiedzę przekaże się w sposób umiejętny i atrakcyjny, to efekty mogą być naprawdę dobre. Jednym z elementów edukacji najmłodszych był zorganizowany w minioną środę turniej wiedzy o bezpieczeństwie „Bezpieczna Zerówka”, który odbył się w Komendzie Powiatowej Policji w Świebodzinie.
Konkurs był eliminacją powiatową VII Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie pn. „Bezpieczna Zerówka”. W zabawie wzięło udział 63 dzieci z klas zerowych z 21 placówek z terenu naszego powiatu.
Dzieci przez dwie godziny wykazywały się umiejętnościami dotyczącymi m.in. bezpiecznej zabawy, poruszania się po drodze, kontaktu z osobami obcymi, agresywnymi zwierzętami oraz zachowań w nietypowych sytuacjach np. zgubienia się w centrum handlowym.
Podczas konkursu panowała wesoła atmosfera, a wszystkie dzieci wykazywały się naprawdę dużą wiedzą o bezpieczeństwie. Świadczyć może o tym chociażby niezbędna dogrywka, bowiem po podliczeniu punktów okazało się, że dzieci ze świebodzińskiego przedszkola nr 4 oraz ich rówieśnicy z Kosieczyna mogą się pochwalić identycznym poziomem wiedzy. Jednak jak to w konkursie, zwycięzcę trzeba było wyłonić. Ostatecznie niewielką przewaga punktów zwyciężyły dzieci z Kosieczyna i to właśnie one będą reprezentować nasz powiat w trakcie finały wojewódzkiego, który odbędzie się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. 5 grudnia. Warto zaznaczyć, że to już czwarty taki sukces przedszkolaków z gminy Zbąszynek.