Kontynuuj W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
www.okolicenajblizsze.pl
Komentuj artykuły.     Wyraź swoją opinię.     Dyskutuj z innymi!!      Korzystaj z komentarzy! 

 

  Czwartek, 24 Marzec 2016   Imieniny: 
START / Aktualności / Świebodzińscy policjanci mają nową siedzibę A A A     
al|2008-01-25 07:00:10  
Czwartek 24 stycznia 2008 roku przejdzie do historii Świebodzina. Po raz pierwszy w dziejach naszego miasta policjanci otrzymali siedzibę, którą wybudowano specjalnie dla ich potrzeb. Po ponad sześćdziesięciu latach opuścili swoją dotychczasową komendę i przenieśli się do nowej. To naprawdę historyczne wydarzenie.
            Uroczystość otwarcia odbyła się z pompą – inaczej być nie mogło. Specjalnie z tej okazji zaproszono nawet policyjną orkiestrę z Wrocławia. Na uroczystości pojawiło się mnóstwo oficjeli: władze wojewódzkie, samorządowe, radni, przedstawiciele straży pożarnej, wojska, policji niemieckiej. Oczywiście nie mogło zabraknąć najwyższych władz polskiej policji – z Warszawy przyjechał zastępca komendanta głównego nadinsp. Henryk Tusiński, a lubuskich funkcjonariuszy reprezentował ich szef insp. Marek Bronicki. Zresztą od ilości mundurowych ulica Zielona, przy której mieści się komenda, zrobiła się… niebieska.
            Siedziba świebodzińskiej policji jest jedną z najnowocześniejszych w kraju, a na pewno najnowocześniejszą w naszym województwie. I nie chodzi tu jedynie o sam budynek, któremu nic zarzucić nie można, ale głównie o wyposażenie i to zarówno te, które tworzy jego „krwioobieg”, jak i te widoczne gołym okiem. Wszystko to kosztowało grube miliony – w sumie 15,6 z programu modernizacji policji. To duże pieniądze, ale patrząc na co zostały wydane można powiedzieć – warto. Nadinsp. H. Tusiński w trakcie swojej przemowy stwierdził półżartem, że nie da na świebodzińską komendę w najbliższym czasie ani złotówki – Te pieniądze potrzebne są również w innych miejscach kraju – powiedział. Zwrócił również uwagę na fakt, że policjanci powinni traktować swoją nową siedzibę jako prezent od społeczeństwa, a swoją pracą muszą udowodnić, że na niego zasłużyli. Patrząc na ich dotychczasowe wyniki, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że tak właśnie będzie. Natomiast insp. M. Bronicki dziękował władzom samorządowym (poprzednim i obecnym) za pomoc przy realizacji inwestycji, bo trzeba pamiętać, że kilka lat temu starostwo przekazało niemałe pieniądze na przygotowanie dokumentacji, a miasto odstąpiło teren pod budynek. – Tej komendy wszyscy wam będą zazdrościć. Cieszcie się i bądźcie z niej dumni – mówił do policjantów Bronicki. Radości nie krył również starosta Zbigniew Szumski, który podkreślał, że w sprawach bezpieczeństwa nie można działać osobno – starostwo i gminy muszą działać razem, tak jak do tej pory. Wspomniał o środkach przekazywanych na płace za nadgodziny policjantów, zapowiedział jednocześnie dalsze wsparcie. W trakcie uroczystości przekazano świebodzińskim funkcjonariuszom dwa nowe auta – terenową KIA oraz Forda. Jedno podarował komendant główny, a drugie sprezentował wojewódzki.
            Po przecięciu wstęgi przez komendanta świebodzińskiej policji podinsp. Sebastiana Banaszaka (wcześniej wybrańcy jedynie ją nacinali) goście, ale i mieszkańcy Świebodzina zwiedzili budynek. Honory gospodarza pełnił naturalnie komendant Banaszak, dla którego był to szczególny dzień – ta komenda to jego „dziecko”, które rosło na jego oczach. Oczekiwanie trwało długo, ale opłaciło się. Zresztą określenie „długo” nie jest do końca usprawiedliwione. Kamień węgielny pod nową komendę wmurowano w lipcu 2006 r. Zakładano wówczas, że budowa zajmie trzy lata, czyli zakończy się w 2009 r. Wcześniej wydawało się, że rozpoczęcie budowy się opóźni, bowiem dwa pierwsze przetargi unieważniono. Ale gdy budowa w końcu ruszyła, nabrała przyspieszania o którym nikt nawet nie śmiał marzyć. Wykonawca, firma San-Bud z Zielonej Góry, „sprężył się” i wyprzedził znacznie harmonogram. Udało się – komenda została oddana do użytku po półtorarocznej budowie. Koszt inwestycji wyceniano na 14,5 mln. Ostatecznie kosztowała o milion więcej. Ale biorąc pod uwagę wzrost cen materiałów budowlanych i wyposażenia, taka różnica wydaje się być do przyjęcia.
            Na co wydano te pieniądze? Wiadomo – w pierwszej kolejności budynek, dalej wyposażenie. Gmach zasługuje na określenie „z prawdziwego zdarzenia”. Oplatają go sieci teleinformatyczne, podzielony jest na poszczególne strefy do których można wejść jedynie z uprawniającą do tego kartą wyposażoną w mikrochip. Wszystkie wejścia/wyjścia rejestruje system i kilkadziesiąt kamer rozmieszczonych w budynku i na zewnątrz. Na parterze obok recepcji znajduje się nowoczesna dyżurka, którą bardziej wypadałoby nazwać centrum kierowania. Są w końcu pokoje przesłuchań wyposażone w sprzęt rejestrujący dźwięk i obraz, „niebieski pokój” w którym przesłuchiwane będą dzieci (oby jak najrzadziej). Tego w starej komendzie nie było. Jak i wielu innych rzeczy, w tym umiejscowionej w piwnicach 25-metrowej strzelnicy w której policjanci będą mogli doskonalić swoje umiejętności. Nie było porządnego zaplecza socjalnego – tutaj na każdym piętrze jest kuchnia, w której można przygotowywać posiłki. Są w końcu szatnie z indywidualnymi szafkami, prysznice, a nawet siłownia. Technicy mają do swojej dyspozycji nowoczesne laboratorium kryminalistyczne. Pamiętano o niepełnosprawnych – wybudowano podjazd dla wózków, a do ich dyspozycji są windy. Wszystko to na 3 tys. m2. To dwukrotnie więcej niż w starej siedzibie, którą policjanci opuścili w kilka godzin w minioną sobotę. Jest przestrzennie, czysto, jasno i funkcjonalnie. Wszystko jest nowe. No prawie wszystko – zabrano część najnowszych komputerów (pozostałe są spod igły) i centralę telefoniczną. Nikogo już nie będą straszyć ekstremalnie sfatygowane meble pamiętające czasy późnego Gierka, podrapane ściany, obskurne toalety i ciasne pokoje. Komfort pracy jest nieporównywalny, czyli tak jak być powinno od zawsze. Doczekali się. Miejmy nadzieję, że nie „zaduszą” nowej komendy ze szczęścia i nie pozwolą aby „wycieczki” z innych jednostek ją zadeptały.
 
            Na koniec wszyscy zebrani oglądnęli przygotowaną prezentację współdziałania policjantów, straży pożarnej i służb medycznych.
 

 
 
Zobacz zdjęcia nowej komendy – kliknij ikonę GALERIA poniżej.
Powrót
KOMENTARZE
ale bombamarko|2008-01-25 07:51:26
może się mylę, ale chyba nikt w świebodzinie nie ma tak rewelacyjnych warunków do pracy. i faktycznie już widzę te tłumy z innych komend, które będą zwiedzać naszą. a co? pochwalmy się!!
niedoróbkiandrzej|2008-01-25 12:21:31
no faktycznie fajna ta komenda, tylko żeby nie wyszło tak, że szybko wybudowali i za bardzo się spiesząc strzelili dużo niedoróbek, tak jak to było w straży pożarnej
bamber|2008-01-25 18:32:02
ciekawe czy w czasie meczy pogoni będzie widać stadion z ostatniego piętra. jeżeli tak, to gliniarze mają oglądanie za darmoche. a swoją drogą budynek fajny, ale dach mi sie nie podoba, ta blacha pod spodem wygląda kiepsko
Wydawca Portalu Regionalnego Okolicenajblizsze.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników Forum.
Zgłoś naruszenie regulaminu
Aby pisać komentarze musisz być zalogowany.
Jeżeli jeszcze nie posiadasz konta zapraszamy do rejestracji.
START   |   AKTUALNOŚCI   |   REKLAMA   |   KONTAKT   |   
 Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Okolicenajblizsze.pl
Powiadom znajomego