Kontynuuj W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
www.okolicenajblizsze.pl
Komentuj artykuły.     Wyraź swoją opinię.     Dyskutuj z innymi!!      Korzystaj z komentarzy! 

 

  Czwartek, 24 Marzec 2016   Imieniny: 
START / Aktualności / Festiwal Agricoli – skromniej, ale niekoniecznie gorzej A A A     
al|2011-09-13 11:54:16  
Jeden z ubiegłorocznych koncertów
Na najbliższy weekend świebodzińscy miłośnicy muzyki klasycznej czekali cały rok. Już w piątek (16 września) rozpoczyna się 8 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Marcina Agricoli.
 
            Impreza, która potrwa trzy dni (16 – 18 września), przebiegać będzie pod hasłem „Akwarele – muzyką malowane”.  Zaplanowano w sumie trzy koncerty.
Na pierwszy z nich możemy wybrać się w piątek. W tym dniu, o godzinie 19-tej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego rozpocznie się Koncert Inauguracyjny w trakcie którego usłyszymy utwory m.in. Mozarta, Chopina, A. Głazunowa, czy A. Piazolli w wykonaniu muzyków Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis. Zaprezentują się także uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Świebodzinie, którzy przedstawią m.in. „Dawny taniec” – W. Kosienko.
W sobotę przeniesiemy się do kościoła pw. NMP Królowej Polski gdzie, również o 19-tej, wystąpi Varsovia Piano Trio, która zaprezentuje dzieła Dvoraka, Chopina i Andrzeja Kurylewicza. Po wysłuchaniu tych utworów, po raz kolejny spotkamy się z młodymi muzykami ze świebodzińskiej szkoły muzycznej.
Ostatni dzień Festiwalu, to tradycyjnie Koncert Galowy. Tak jak w roku ubiegłym wysłuchamy go w murach kościoła pw. św. Michała Archanioła. Przed zgromadzoną publicznością pojawi się Kameralny Chór Adoramus ze Słubic, który przedstawi mocno zróżnicowany repertuar. Obok Mozarta i Bacha usłyszymy również muzykę gospel.
 
            Można odnieść wrażenie, że tegoroczny Festiwal będzie skromniejszy w porównaniu z dotychczasowymi. Mniejsza będzie liczba koncertów (trzy), gdy w minionych latach cieszyliśmy się czterema, a nawet pięcioma. Nie pojawią się również znane w światku muzycznym nazwiska, czy wielkie orkiestry (przykładem może być chociażby występująca przed dwoma laty Brandenburska Orkiestra Symfoniczna). – Z oceną Festiwalu poczekajmy do jego zakończenia. Pomimo, że nie wystąpią powszechnie znani wykonawcy, nie oznacza to wcale, że Festiwal będzie gorszy. Dobrany repertuar jest naprawdę na wysokim poziomie, a to, że wykonywać go będą jedynie polscy muzycy nie oznacza, że zrobią to gorzej – przekonuje Beata Czechowska ze Świebodzińskiego Domu Kultury, która zwraca jednocześnie uwagę na mniejszy niż w latach poprzednich budżet placówki, której jak na złość nie udało się pozyskać tym razem do przedsięwzięcia niemieckiego partnera, co pozwoliłoby sięgnąć po środki zewnętrzne.
            Pojawiły się również opinie, że zaangażowanie w tak poważne przedsięwzięcie uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Świebodzinie, nie jest właściwym posunięciem. Nie zgadza się z tym B. Czechowska. – Szkoła obchodzi 40-lecie swojego istnienia i od dawna chciała włączyć się w organizację Festiwalu. Chciała pokazać co potrafią jej uczniowie, a ci będą mieli jedynie krótkie występy. Główne części koncertów wykonywane będę przez profesjonalnych muzyków – zapewnia. Wśród nich, po raz pierwszy w historii  Festiwalu, nie pojawią się artyści Lubuskiej Cameraty. To nastręczyło sporych problemów, bowiem to właśnie Lubuska Camerata była jednym z dotychczasowych organizatorów imprezy, a jej szef Mariusz Monczak pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu. Po tym, gdy drogi ŚDK i lubuskich muzyków rozeszły się, cały ciężar organizacyjny spadł na ŚDK. O tym jak sobie z nim poradził przekonamy się za kilka dni.
 
            Zapraszamy na koncerty – zobacz plakat
            Zapoznaj się z programem
Powrót
KOMENTARZE
Wydawca Portalu Regionalnego Okolicenajblizsze.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników Forum.
Zgłoś naruszenie regulaminu
Aby pisać komentarze musisz być zalogowany.
Jeżeli jeszcze nie posiadasz konta zapraszamy do rejestracji.
START   |   AKTUALNOŚCI   |   REKLAMA   |   KONTAKT   |   
 Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Okolicenajblizsze.pl
Powiadom znajomego