Kontynuuj W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
www.okolicenajblizsze.pl
Komentuj artykuły.     Wyraź swoją opinię.     Dyskutuj z innymi!!      Korzystaj z komentarzy! 

 

  Czwartek, 24 Marzec 2016   Imieniny: 
START / Aktualności / Kosmos w ogólniaku A A A     
al|2011-09-23 11:25:22  
Mobilne planetarium w ogólniaku
Niecodzienną okazję na oglądnięcie gwieździstego nieba w środku dnia, mieli w ostatnią środę (21 września) uczniowie świebodzińskiego ogólniaka. Wszystko dzięki mobilnemu planetarium, które pojawiło się w szkole.
 
            Dmuchaną, kosmicznie wyglądającą konstrukcję, rozstawiono w szkolnej auli. Co jakiś czas w jej wnętrzu znikała grupa około dwudziestu uczniów, którzy uczestniczyli w kilkunastominutowym pokazie. W jego trakcie, mieli okazję zobaczyć wyświetlane na kopule obrazy nocnego nieba pełnego gwiazd. W przystępny sposób przybliżono niektóre z gwiazdozbiorów dokładnie je wskazując, dzięki ciekawie wykonanej animacji. Uczniowie dowiedzieli się także w której części nieba, i w jakiej porze roku, powinni szukać konkretnych konstelacji. Zaglądnięto także w głębsze rejony kosmosu, gdzie dostrzeżono kilka mgławic i galaktyk. Przyglądnięto się ponadto planetom Układu Słonecznego.
Naturalnie nie ma mowy, żeby doznania były tak głębokie jak w przypadku wizyty w stacjonarnym planetarium, jednak pokaz i tak mógł zrobić spore wrażenie, szczególnie na tych, którzy w podobnej prezentacji uczestniczyli po raz pierwszy. – To świetne narzędzie popularyzujące astronomię. Mamy tutaj niebo jak na dłoni. Liczba godzin lekcyjnych z astronomii redukowana jest niemal  z roku na rok, a jest to temat, który z jednej strony jest trudny, a z drugiej bardzo interesujący. Dlatego warto żeby młodzież w takich spotkaniach uczestniczyła  – przekonuje astronom Agnieszka Krawczyk z Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka, która przygotowała pokaz.
            Udział w pokazie nie było jedynym elementem spotkań z kosmosem. Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez dwóch naukowców z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, którzy opowiadali m.in. o możliwościach i metodach wykorzystywania sztucznych satelitów oraz sposobie działania zainstalowanych w nich przyrządach pomiarowych. Rafał Przybyła z CBK PAN opowiadał i zademonstrował skonstruowany w Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN penetrator geologiczny o wdzięcznej nazwie CHOMIK. Urządzenie zostanie wykorzystane w trakcie rosyjskiej misji kosmicznej Fobos – Grunt. Zadaniem skonstruowanego przez polaków przyrządu będzie pobranie próbek gruntu Fobosa (jeden z księżyców Marsa). Mówiono także o pierwszym polskim satelicie naukowym „Lem”, który powinien zostać umieszczony na orbicie we wrześniu przyszłego roku.
            Z wizyty naukowców i mobilnego planetarium zadowolony jest dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sławomir Pawlak. – Cieszę się, że młodzież miała możliwość zobaczenia nocnego nieba w takim miejscu. Ważne było także spotkanie z naukowcami, którzy pracują przy budowie pierwszego polskiego satelity - przekonuje.
            Możliwość znalezienia się we wnętrzu mobilnego planetarium mieli także mieszkańcy Świebodzina, którzy po południu pojawili się w szkole.
 
Organizatorem akcji było świebodzińskie starostwo. Patronował jej także poseł Bogusław Wontor, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przestrzeni Kosmicznej.
Powrót
KOMENTARZE
Wydawca Portalu Regionalnego Okolicenajblizsze.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników Forum.
Zgłoś naruszenie regulaminu
Aby pisać komentarze musisz być zalogowany.
Jeżeli jeszcze nie posiadasz konta zapraszamy do rejestracji.
START   |   AKTUALNOŚCI   |   REKLAMA   |   KONTAKT   |   
 Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Okolicenajblizsze.pl
Powiadom znajomego