Blisko siedemdziesiąt posesji zgłoszono do tegorocznej, siedemnastej edycji konkursu Estetyczne zagospodarowanie zagrody wiejskiej. Wyniki ogłoszono w trakcie Dożynek Gminnych, które w pierwszą sobotę września zorganizowano w Kupieninie.
Po raz kolejny organizatorzy konkursu (Gmina Świebodzin) zdecydowali się na wręczenie nagród podczas uroczystości dożynkowych, wychodząc z założenia, że uhonorowanie właścicieli najpiękniejszych zagród, w pielęgnowanie których włożyli tak wiele wysiłku (i niemałe pieniądze), powinno mieć miejsce w trakcie uroczystości o odpowiedniej randze.
Wszystkie zgłoszone do konkursu zagrody odwiedziła komisja konkursowa. W tym roku w jej skład weszli: Maria Obacz, Marian Frąckiewicz, Zbigniew Burnos, Mieczysław Czepukowicz oraz Stanisław Kubiak. To właśnie oni, przyznając punkty za poszczególne elementy ujęte w regulaminie konkursu, ustalili kolejność końcową.
Nagrody wręczono w kilku kategoriach. W przypadku debiutów (zagroda nierolnicza) jury postanowiło, iż pierwsze miejsce przypadnie Patrycji Dzierżanowskiej(Chociule). Drugie miejsce wywalczyła mieszkanka tej samej miejscowości, Małgorzata Jackowska. Wśród debiutów rolniczych zwyciężyła Renata Garnek (Gościkowo), a drugie miejsce przypadło Marcinowi Kiedo z Rosina.
W głównej części konkursu, wśród zagród nierolniczych, pierwsze miejsce przyznano Wiesławowi Galimskiemu z Rosina. Drugim nagrodzono Tomasza Zielińskiego z Nowego Dworku. Przyznano także dwa równorzędne trzecie miejsca. Zdobyli je Anna i Andrzej Gerc (Grodziszcze) oraz Beata Andrzejczak z Kupienina. Spośród zagród rolniczych najwyżej oceniono Gabrielę i Tadeusza Macutkiewicz (Chociule). Drugie miejsce przyznano Anatolowi Klejbach z Osogóry.
Przyznano także wyróżnienia dla właścicieli zagród, które otrzymały zbliżoną liczbę punktów do laureatów: Jolanta Gluth (Jordanowo – zagroda nierolnicza), Maria Malarczyk (Wilkowo – zagroda nierolnicza), Kazimiera Cichońska (Osogóra – zagroda rolnicza).
Wręczono również nagrody dla właścicieli zagród, które w poprzednich edycjach konkursu zdobyły najwyższe pozycje i uzyskały status „najpiękniejszych - bezkonkurencyjnych”. Tutaj wyróżniono Jolantę Siwicką (Jordanowo) oraz Małgorzatę Dutkiewicz z Borowa. Nagrodzeni otrzymali m.in. bony towarowe.
W trakcie Dożynek ogłoszono ponadto wyniki w kategorii „cała miejscowość”. W tym roku tytuł najpiękniejszej wsi powędrował do Rusinowa. Drugą pozycję zajęło Grodziszcze, a trzecią Gościkowo.
Zobacz zdjęcia nagrodzonych posesji – kliknij ikonę GALERIA poniżej.