Od niemal dwóch tygodni jest już w sprzedaży książka Jana Czachora „Czesław Niemen w Świebodzinie” w której autor przedstawia związki piosenkarza z naszym miastem.
Na blisko dwustu stronach Jan Czachor stara się udowodnić, że związki Czesława Niemena z naszym miastem były czymś więcej niż tylko kontaktami rodzinnymi. Ale sama książka nie zawiera naturalnie jedynie faktów związanych ze Świebodzinem. Dużo jest o samym piosenkarzu. Rozpoczyna się rozdziałem w którym przedstawione zostało pochodzenie Cz. Niemena i jego pobyt w Starych Wasiliszkach, gdzie się urodził. Autor prezentuje środowisko i warunki w których wzrastał. Przytoczone zostały wspomnienia najbliższych Niemena, którzy mówią m.in. o tym w jakich warunkach przyszło im przetrwać wojnę.
Niezwykle ciekawe są rozdziały z których dowiadujemy się jak wyglądały powojenne losy rodziny Wydrzyckich, w tym samego Czesława. Przeczytamy tutaj jak najmłodszy z rodu Wydrzyckich, Józef, jako pierwszy w 1945 zdecydował się wyjechać w nieznane, na zachód Polski. Antoni Wydrzycki, ojciec Czesława, przyjechał do naszego kraju w 1958 roku. Właśnie wtedy Czesław Juliusz Wydrzycki po raz pierwszy pojawił się w naszym mieście. – Przez jakiś czas mieszkał z nami w Świebodzinie – wspomina Jerzy Wydrzycki (stryjeczny brat Czesława) – do dziś pamiętam, jak przeskakiwał kutą z metalu bramę na podwórku naszego domu. (…) W czasie pobytów w Świebodzinie Czesław poznawał okoliczny świat przyrody, lasy i jeziora. Był nim zafascynowany, gdyż swą urodą i pięknem przypominał mu krajobrazy z dzieciństwa i wczesnej młodości w Starych Wasiliszkach. Dowiadujemy się również, że Cz. Niemen zarabiał strojąc fortepiany w Państwowym Ognisku Muzycznym mieszczącym się przy obecnej ulicy Piłsudskiego 47.
Dalej przedstawiony został rozwój jego kariery – od nieznanego nikomu chłopaka do idola tłumów. Naturalnie opisany został jego słynny koncert w świebodzińskim Modrzewiu z którego dochód miał zostać przekazany na budowę basenu miejskiego (15 tys. ówczesnych złotych). W dalszej części J. Czachor przedstawia poszczególne etapy kariery piosenkarza i świetnie przeplata je z pobytami Niemena w Świebodzinie.
Książka zawiera również wywiady z osobami, które znały Czesława Niemena, m.in. z Felicjanem Andrzejczakiem oraz Heleną Wilgocką-Kwiatkowską. Przedstawiona została także działalność świebodzińskiego Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena, które jest jednocześnie wydawcą książki (prezesem stowarzyszenia jest Jan Czachor). Niezwykle cenny, dla wszystkich wielbicieli talentu piosenkarza, jest alfabetyczny spis utworów Cz. Niemena, który tak skrupulatnie został ułożony bodajże po raz pierwszy, a opracował go Zenon Musiałowski. Zawarty w nim spis 483 utworów (!) może uświadomić, jak wielką spuściznę pozostawił po sobie Czesław Niemen. Zawstydzi zapewne także tych, którzy sądzili, że jego twórczość znają na wylot.
Czy taka książka była w ogóle potrzebna? – Można powiedzieć, że nie. Jednak jeżeli pojawiają się głosy, że Czesław Niemen ze Świebodzinem nie był związany, to uważam, że napisanie tej książki było uzasadnione – wyjaśnia Jan Czachor. Dalej autor przekonuje, że tak naprawdę książkę napisali mieszkańcy Świebodzina. – W książce zawarte są m.in. relacje i wspomnienia ludzi, którzy z Czesławem Niemenem byli związani. Ja byłem tylko tym malutkim pionkiem, który to zebrał.
Wiele osób, w tym mieszkańcy naszego miasta, twierdzi, że kontakty Niemena ze Świebodzinem wcale nie były dla artysty ważne, że jego pobyty w naszym mieście były w gruncie rzeczy przypadkowe. –Każdy kto przeczyta książkę, dowie się o jego mocnych związkach z naszym miastem do którego miał ogromy sentyment. Mogą o tym świadczyć jego koncerty, a przecież rzadko koncertował w takich miasteczkach, oraz wystawa prac malarstwa komputerowego, a takich miał tylko pięć, w tym jedną w Świebodzinie w 1997 roku – przypomina autor.
Książka zawiera niezwykle bogaty materiał fotograficzny. Na zebranych zdjęciach, pochodzących m.in. z archiwum rodziny Wydrzyckich, zobaczymy Czesława Juliusza Wydrzyckiego od lat najmodsyzch, w tym naturalnie te wykonane w Świebodzinie i jego okolicach.
Książkę można nabyć m.in. w świebodzińskich księgarniach.
Spis treści
Rozdział 1
Rodzinne drzewo Wydrzyckich
Rozdział 2
Ze Starych Wasiliszek do Polski
Rozdział 3
W Świebodzinie
Rozdział 4
Człowiek bez adresu
Rozdział 5
Droga do sławy
Rozdział 6
Italia! Italia!
Rozdział 7
Sławny Niemen w Świebodzinie
Rozdział 8
Nim przyjdzie wiosna
Rozdział 9
Bojkot i sława
Rozdział 10
Poszukiwania
Rozdział 11
Niemen – artysta multimedialny
Rozdział 12
The Best of Niemen
Rozdział 13
Te dni przedostatnie
Rozdział 14
Po 17 stycznia 2004
Rozdział 15
Wywiady
Rozdział 16
Stowarzyszenie Pamięci Czesława Niemena w Świebodzinie
Rozdział 17
Ławeczka Czesława Niemena w Świebodzinie
Rozdział 18
A muzyka Niemena wciąż gra
Alfabetyczny spis utworów Czesława Niemena
Wykorzystano fragment książki „Czesław Niemen w Świebodzinie”