Kontynuuj W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
www.okolicenajblizsze.pl
Komentuj artykuły.     Wyraź swoją opinię.     Dyskutuj z innymi!!      Korzystaj z komentarzy! 

 

  Czwartek, 24 Marzec 2016   Imieniny: 
START / Aktualności / W hołdzie pomordowanym – odsłonięto tablicę A A A     
al|2011-09-02 11:22:03  
Świebodzińscy kresowiacy mają powód do zadowolenia. Wczoraj (1 września) na świebodzińskim cmentarzu odsłonięto tablicę poświęconą Polakom pomordowanym na Kresach Południowo-Wschodnich. Na takie upamiętnienie czekało wielu z nich.
 
            Tablica z czerwonego granitu zawisła na pomniku Nekropolii Kresowych. Właśnie tam odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy, którą poprzedziła msza św. koncelebrowana przez pięciu księży. W jej trakcie homilię wygłosił ks. Zbigniew Matwiejow. – Wśród nas są jeszcze ci, którzy pamiętają tamte straszne noce, rozdzierane krzykiem mordowanych – mówił. Całość bardzo zgrabnie ujął w kontekście historycznym, nie zapominając o haniebnej roli Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Z jego ust kilkukrotnie padały bardzo ważne słowa – Wszystko można wybaczyć, ale nie można zapomnieć.
            Homilii słuchało około dwustu osób, wśród których zdecydowaną większość stanowili kresowiacy (nie tylko ze Świebodzina) i ich rodziny. Pojawili się również przedstawiciele władz samorządowych – wiceburmistrz Krzysztof Tomalak, starosta Zbigniew Szumski oraz wójt Gminy Lubrza Ryszard Skonieczek. Nie zabrakło także świebodzińskich policjantów, harcerzy i zuchów. Odpowiednią oprawę zapewnił chór Adoramus.
            Tablicę z napisem W hołdzie Polakom pomordowanym na Wołyniu i na Kresach Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1941 – 1945 odsłonił jej fundator i zarazem pomysłodawca, Tadeusz Filipczak. Chwilę później tablica została poświęcona, a delegacje i obecni na uroczystości złożyli pod nią kwiaty i zapalili znicze.
            Obyło się bez wielu przemówień i zbędnej celebry. Na zakończenie wszyscy obecni podzielili się chlebem.
 
 
Powrót
KOMENTARZE
Wydawca Portalu Regionalnego Okolicenajblizsze.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników Forum.
Zgłoś naruszenie regulaminu
Aby pisać komentarze musisz być zalogowany.
Jeżeli jeszcze nie posiadasz konta zapraszamy do rejestracji.
START   |   AKTUALNOŚCI   |   REKLAMA   |   KONTAKT   |   
 Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Okolicenajblizsze.pl
Powiadom znajomego