| START / Aktualności / Woda i podatki w górę |
A
A
A
|
 |
| al|2013-11-28 11:34:17 |
 |
 |
 |
|
Z tej wiadomości nikt się nie ucieszy. Od nowego roku za zużytą wodę i odprowadzone ścieki zapłacimy więcej. Radni podwyższyli również podatki.
Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się wczoraj (27 listopada), radni podjęli uchwały, które sprawią, że każdy z mieszkańców gminy Świebodzin od nowego roku zapłaci więcej za wodę i odprowadzanie ścieków. Co prawda cena wody nie zmieniła się, a za ścieki wzrosła o zaledwie 2 grosze, jednak jednocześnie zmniejszyła się dopłata z budżetu gminy, tak więc realnie zapłacimy więcej.
Od 1 stycznia metr sześcienny wody kosztować będzie 4,87 zł (bez dopłaty kosztowałby 5,28), a za odprowadzanie takiej samej ilości ścieków zapłacimy 6,74 (bez dopłaty 8,25). To oznacza realną podwyżkę na poziomie około 3 procent. Dopłaty ze swojego budżetu wyasygnuje gmina, która przeznaczyła na ten cel ok. 1,5 mln złotych. To o około 200 tys. mniej niż w kończącym się roku.
Wzrosną również podatki, w tym od nieruchomości o 2,4 procent, co przy założeniu, że do miejskiej kasy trafią wszystkie należności, oznacza wpływy większe o około 400 - 500 tys. złotych w porównaniu z rokiem bieżącym. Przeciwko zmianom stawek podatku głosowało trzech radnych – Krzysztof Warcholik, Michał Flisiewicz oraz Zbigniew Burnos. Pozostali radni obecni na sesji, głosowali „za”.
Spora część radnych, a także burmistrz Dariusz Bekisz przekonuje, że tak naprawdę 2,4 procentowa podwyżka jest faktycznie rewaloryzacją, bowiem według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w roku przyszłym wyniesie właśnie 2,4 proc. Burmistrz wskazuje na dodatkowe obciążenia jakie w ostatnim czasie zostały nałożone na gminę. – Tylko w związku z przejęciem odcinka dawnej drogi krajowej nr 3 i oświetleniem węzłów zapłacimy około miliona złotych. Także te pieniądze które dodatkowo wpłyną z podatków, nawet nie zrekompensują dodatkowych kosztów, które teraz musimy ponosić – argumentuje burmistrz. Z kolei radny i jednocześnie przewodniczący Komisja Planu, Budżetu, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami, Franciszek Karczyński wskazuje, że miasto chcąc się rozwijać, musi mieć pieniądze na inwestycje, w tym na wkład własny związany z projektami współfinansowanymi przez unię.
Przeciw zmianom stawek podatku był m.in. radny K. Warcholik. - Jesteśmy za tym, żeby stawki podatku nie rosły nawet o wskaźnik inflacji. Uważamy, że lepszym rozwiązaniem jest skuteczniejsze egzekwowanie podatków od przedsiębiorców i mieszkańców, a nie ich podwyższanie – przekonuje radny.
|
 |
| Powrót |
KOMENTARZE
BOGINS|2013-11-29 08:55:24
Już widzę te komentarze, jak sie artykuł pojawi w telewizji.
najniższa płaca w regioniekrzysztof|2013-11-29 09:24:20
Dzisiejsza Gazeta Lubuska publikuje wysokość zarobków w woj. Lubuskim. Świebodzin obok Sulęcina i Żagania oferuje najniższe płace w całym województwie. Więcej zarabiają ludzie w Krośnie Odrz, Sulechowie, Międzyrzeczu, nawet Nowej Soli, o której Bekisz ciągle mówi jak tam jest źle. Ludzie dużo widzą i słyszą, uszczuplanie ich i tak chudych portfeli pod pozorem mało dotkliwej "rewaloryzacji" doprowadzi do katastrofy. Do miejskiej kasy w roku 2013 miało wpłynąć z tytułu podatku od środków transpotu ok. 300 tys. złotych, a wpłynęło o 130 tys mniej, czyli prawie 45%. Jaka jest zatem reakcja burmistrza? Podwyżka podatku!!! Świebodzinianie to nie ciemnogród jak się o nich myśli i traktuje. Bezrobocie gwałtownie rośnie a zarobki są najniższe Eldorado się kończy Panie Bekisz!!!
kampania wyborczasliwa80|2013-11-29 10:23:32
Panie Warcholik tak wcześnie zaczyna Pan kampanie wyborcza? Widzę im bliżej wyborów to budzi się Pan z marazmu i zaczyna komentować wszystko i wszędzie. Tak dla zasady.
BOGINS|2013-11-30 01:10:30
Panie Krzysztofie a co Pan powie na temat pracowników budżetówki? Czy kwestia podwyżek dla np. nauczycieli, urzędników to kwestia rozmów i rzeczywistego zwiększenia ich uposażenia (podobno również najniższe w powiecie), czy będzie Pan raczej redukował skład korpusu?
krzysztof|2013-11-30 09:25:41
Poruszyła Pani bardzo istotną kwestię, którą niestety od kilku lat bezskutecznie sygnalizuje Kierownik Graczyk Radnym Komisji Oświaty i Sportu. Problem rzeczywiście istnieje i nie ma chętnych wśród obecnych włodarzy i Radnych stawienie temu czoła i odpowiedzenie, w jakim kierunku ma się rozwijać oświata w Świebodzinie - to tak najogólniej. Temat ten wpisuje się w cykl konferencji Świebodzin dziś i jutro, którą PiS zapoczątkował. W pierwszym kwartale przyszłego roku mamy zaplanowaną debatę, do której chcielibyśmy zaprosić wszystkich, którzy chcą nad tym problemem się pochylić i podyskutować. Będą też obecni parlamentarni eksperci. Oczywiście mam pewne gotowe pomysły, jak zaktywizować obecne grono nauczycielskie, by w większym stopniu wykorzystać ich kompetencje i wykształcenie, a co za tym idzie także zwiększyć ich wynagrodzenia. Mam tu na myśli m.in. wprowadzenie bezpłatnej nauki języków obców już od poziomu przedszkolnego i jej kontynuację na kolejnych etapach edukacji.

krzysztof|2013-11-30 09:31:59
Największą inwestycją powinna być edukacja dzieci i młodzieży od najmłodszych lat, a do tego potrzebni są bardzo dobrzy nauczyciele, których w Świebodzinie na szczęście nie brakuje. To tylko jeden z wielu pomysłów, które chcielibyśmy zaproponować mieszkańcom. Jeżeli odrzucimy jakieś polityczne animozje, uprzedzenia, a podejdziemy do tej niezwykle ważnej sprawy poważnie, uważam że można wypracować ciekawe, a co najważniejsze możliwe do szybkiej realizacji projekty. Dla zobrazowania tematu przypomnę, że lata 2005-2007 są najlepszym przykładem na to, jak rządzący wówczas PiS podchodził do tematu pensji dla budżetówki, podwyższając je regularnie, co także było odczuwalne w postaci dużo większej subwencji oświatowj niż obecnie. Ale o tych i innych sprawach porozmawiamy na naszej konferencji, na którą już serdecznie zapraszam.
BOGINS|2013-12-02 21:13:44
A co Pan sądzi na temat naszych wsi. Jakie propozycje PIS ma dla wyborców z tych małych miejscowości? Za Bekisza wioski zaczęły naprawdę ładnie wyglądać.
Mając na uwadze wcześniejszą Pana wypowiedź, to śmiem twierdzić, że pracownicy jednostek podległych Burmistrzowi, za Pana kadencji dostaną podwyżkę?
fajans|2013-12-03 20:03:04
ciekawe pytania BOGINS. też czekam na odpowiedzi p. Warcholika
dd28|2013-12-03 21:47:37
trzeba nie umarzac podatkow co dla niektorych wybranych to nie trzeba by było podnosic cen wody
Wydawca Portalu Regionalnego Okolicenajblizsze.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników Forum.
Zgłoś naruszenie regulaminu