Kontynuuj W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
www.okolicenajblizsze.pl
Komentuj artykuły.     Wyraź swoją opinię.     Dyskutuj z innymi!!      Korzystaj z komentarzy! 

 

  Czwartek, 24 Marzec 2016   Imieniny: 
START / Aktualności / Woda i podatki w górę A A A     
al|2013-11-28 11:34:17  
Z tej wiadomości nikt się nie ucieszy. Od nowego roku za zużytą wodę i odprowadzone ścieki zapłacimy więcej. Radni podwyższyli również podatki.

            Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się wczoraj (27 listopada), radni podjęli uchwały, które sprawią, że każdy z mieszkańców gminy Świebodzin od nowego roku zapłaci więcej za wodę i odprowadzanie ścieków. Co prawda cena wody nie zmieniła się, a za ścieki wzrosła o zaledwie 2 grosze, jednak jednocześnie zmniejszyła się dopłata z budżetu gminy, tak więc realnie zapłacimy więcej.
Od 1 stycznia metr sześcienny wody kosztować będzie 4,87 zł (bez dopłaty kosztowałby 5,28), a za odprowadzanie takiej samej ilości ścieków zapłacimy 6,74 (bez dopłaty 8,25). To oznacza realną podwyżkę na poziomie około 3 procent. Dopłaty ze swojego budżetu wyasygnuje gmina, która przeznaczyła na ten cel ok. 1,5 mln złotych. To o około 200 tys. mniej niż w kończącym się roku.
            Wzrosną również podatki, w tym od nieruchomości o 2,4 procent, co przy założeniu, że do miejskiej kasy trafią wszystkie należności, oznacza wpływy większe o około 400 - 500 tys. złotych w porównaniu z rokiem bieżącym. Przeciwko zmianom stawek podatku głosowało trzech radnych – Krzysztof Warcholik, Michał Flisiewicz oraz Zbigniew Burnos. Pozostali radni obecni na sesji, głosowali „za”.
            Spora część radnych, a także burmistrz Dariusz Bekisz przekonuje, że tak naprawdę 2,4 procentowa podwyżka jest faktycznie rewaloryzacją, bowiem według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w roku przyszłym wyniesie właśnie 2,4 proc. Burmistrz wskazuje na dodatkowe obciążenia jakie w ostatnim czasie zostały nałożone na gminę. – Tylko w związku z przejęciem odcinka dawnej drogi krajowej nr 3 i oświetleniem węzłów zapłacimy około miliona złotych. Także te pieniądze które dodatkowo wpłyną z podatków, nawet nie zrekompensują dodatkowych kosztów, które teraz musimy ponosić – argumentuje burmistrz. Z kolei radny i jednocześnie przewodniczący Komisja Planu, Budżetu, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami, Franciszek Karczyński wskazuje, że miasto chcąc się rozwijać, musi mieć pieniądze na inwestycje, w tym na wkład własny związany z projektami współfinansowanymi przez unię.
            Przeciw zmianom stawek podatku był m.in. radny K. Warcholik. -  Jesteśmy za tym, żeby stawki podatku nie rosły nawet o wskaźnik inflacji. Uważamy, że lepszym rozwiązaniem jest skuteczniejsze egzekwowanie podatków od przedsiębiorców i mieszkańców, a nie ich podwyższanie – przekonuje radny.
Powrót
KOMENTARZE
BOGINS|2013-11-29 08:55:24
Już widzę te komentarze, jak sie artykuł pojawi w telewizji.
najniższa płaca w regioniekrzysztof|2013-11-29 09:24:20
Dzisiejsza Gazeta Lubuska publikuje wysokość zarobków w woj. Lubuskim. Świebodzin obok Sulęcina i Żagania oferuje najniższe płace w całym województwie. Więcej zarabiają ludzie w Krośnie Odrz, Sulechowie, Międzyrzeczu, nawet Nowej Soli, o której Bekisz ciągle mówi jak tam jest źle. Ludzie dużo widzą i słyszą, uszczuplanie ich i tak chudych portfeli pod pozorem mało dotkliwej "rewaloryzacji" doprowadzi do katastrofy. Do miejskiej kasy w roku 2013 miało wpłynąć z tytułu podatku od środków transpotu ok. 300 tys. złotych, a wpłynęło o 130 tys mniej, czyli prawie 45%. Jaka jest zatem reakcja burmistrza? Podwyżka podatku!!! Świebodzinianie to nie ciemnogród jak się o nich myśli i traktuje. Bezrobocie gwałtownie rośnie a zarobki są najniższe Eldorado się kończy Panie Bekisz!!!
kampania wyborczasliwa80|2013-11-29 10:23:32
Panie Warcholik tak wcześnie zaczyna Pan kampanie wyborcza? Widzę im bliżej wyborów to budzi się Pan z marazmu i zaczyna komentować wszystko i wszędzie. Tak dla zasady.
BOGINS|2013-11-30 01:10:30
Panie Krzysztofie a co Pan powie na temat pracowników budżetówki? Czy kwestia podwyżek dla np. nauczycieli, urzędników to kwestia rozmów i rzeczywistego zwiększenia ich uposażenia (podobno również najniższe w powiecie), czy będzie Pan raczej redukował skład korpusu?
krzysztof|2013-11-30 09:25:41
Poruszyła Pani bardzo istotną kwestię, którą niestety od kilku lat bezskutecznie sygnalizuje Kierownik Graczyk Radnym Komisji Oświaty i Sportu. Problem rzeczywiście istnieje i nie ma chętnych wśród obecnych włodarzy i Radnych stawienie temu czoła i odpowiedzenie, w jakim kierunku ma się rozwijać oświata w Świebodzinie - to tak najogólniej. Temat ten wpisuje się w cykl konferencji Świebodzin dziś i jutro, którą PiS zapoczątkował. W pierwszym kwartale przyszłego roku mamy zaplanowaną debatę, do której chcielibyśmy zaprosić wszystkich, którzy chcą nad tym problemem się pochylić i podyskutować. Będą też obecni parlamentarni eksperci. Oczywiście mam pewne gotowe pomysły, jak zaktywizować obecne grono nauczycielskie, by w większym stopniu wykorzystać ich kompetencje i wykształcenie, a co za tym idzie także zwiększyć ich wynagrodzenia. Mam tu na myśli m.in. wprowadzenie bezpłatnej nauki języków obców już od poziomu przedszkolnego i jej kontynuację na kolejnych etapach edukacji.
krzysztof|2013-11-30 09:31:59
Największą inwestycją powinna być edukacja dzieci i młodzieży od najmłodszych lat, a do tego potrzebni są bardzo dobrzy nauczyciele, których w Świebodzinie na szczęście nie brakuje. To tylko jeden z wielu pomysłów, które chcielibyśmy zaproponować mieszkańcom. Jeżeli odrzucimy jakieś polityczne animozje, uprzedzenia, a podejdziemy do tej niezwykle ważnej sprawy poważnie, uważam że można wypracować ciekawe, a co najważniejsze możliwe do szybkiej realizacji projekty. Dla zobrazowania tematu przypomnę, że lata 2005-2007 są najlepszym przykładem na to, jak rządzący wówczas PiS podchodził do tematu pensji dla budżetówki, podwyższając je regularnie, co także było odczuwalne w postaci dużo większej subwencji oświatowj niż obecnie. Ale o tych i innych sprawach porozmawiamy na naszej konferencji, na którą już serdecznie zapraszam.
BOGINS|2013-12-02 21:13:44
A co Pan sądzi na temat naszych wsi. Jakie propozycje PIS ma dla wyborców z tych małych miejscowości? Za Bekisza wioski zaczęły naprawdę ładnie wyglądać.
Mając na uwadze wcześniejszą Pana wypowiedź, to śmiem twierdzić, że pracownicy jednostek podległych Burmistrzowi, za Pana kadencji dostaną podwyżkę?
fajans|2013-12-03 20:03:04
ciekawe pytania BOGINS. też czekam na odpowiedzi p. Warcholika
dd28|2013-12-03 21:47:37
trzeba nie umarzac podatkow co dla niektorych wybranych to nie trzeba by było podnosic cen wody
Wydawca Portalu Regionalnego Okolicenajblizsze.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników Forum.
Zgłoś naruszenie regulaminu
Aby pisać komentarze musisz być zalogowany.
Jeżeli jeszcze nie posiadasz konta zapraszamy do rejestracji.
START   |   AKTUALNOŚCI   |   REKLAMA   |   KONTAKT   |   
 Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Okolicenajblizsze.pl
Powiadom znajomego